Osiedle mieszkaniowe w Oldenburgu Sznur pereł

Jedna z wielu niedługich alei ponad 150 tysięcznego miasta w północno-zachodniej części Niemiec została wzbogacona o ciąg stylowych i ożywiających okolicę domków dwurodzinnych, których elewacje wykonano z dwóch rodzajów cegieł licowych marki Röben.

Osiedle mieszkaniowe w Oldenburgu

Jadąc wzdłuż Alei Dworcowej w dolnosaksońskim Oldenburg`u, nie sposób nie zauważyć długiego szeregu dwurodzinnych domów z klinkierową elewacją. Niewielkie załamanie w ulicy sprawia, że dojrzenie końca alei z jej początku jest niemal niemożliwe, a rozlegle ciągnące się budynki przypominają sznur pereł. Wszystkie domy zostały usytuowane w spokojnej okolicy między Aleją Dworcową a trasą kolejową Oldenburg-Osnabrück.

Niespotykana aranżacja

To niezwykłe osiedle mieszkaniowe zostało zrealizowane przez Biuro Projektów Metzger & Mohr we współpracy z mającym w tej miejscowości siedzibę Biurem Architektonicznym Dom22 . Obejmuje ono 15 dwukondygnacyjnych domów dwurodzinnych o powierzchni wynoszącej 104 m2 dla każdej jednostki mieszkalnej. Elementem wyróżniającym cały projekt jest niezwykła struktura brył poszczególnych lokali. Do krytej dachem pulpitowym głównej bryły obiektu, przyłączono dwukondygnacyjne budynki o płaskim dachu z położoną z przodu zadaszoną przybudówką zastępującą garaż. W ten sposób poszczególne dachy pulpitowe współgrają z drugą połową domu uzupełniając się w postaci charakterystycznie wciętych dachów motylkowych.

Regularne proporcje

Bryły domów udało się podkreślić dzięki zróżnicowanej i żywej formie ukształtowania elewacji wykończonej dwoma różnymi  rodzajami cegieł licowych. Dla uwydatnienia efektu zostały one zastosowane na sąsiadujących płaszczyznach budynku: głównych i bocznych. Obok ręcznie formowanej licówki Röben Dykbrand flamandzkiej cieniowanej zastosowanie znalazła również wyraźnie jaśniejsza ręcznie formowana cegła licowa Röben Geestbrand srebrzystobiała. Do wymurowania elewacji wykorzystano cegły w standardowym formacie i w wiązaniu „na dziko”  z nieregularnie osadzonymi cegłami wozówkami oraz z jasnoszarą spoiną. Stosując takie rozwiązanie, udało się podkreślić świeże i dynamiczne wrażenie całej budowli. Połączenie dwóch różniących się od siebie cegieł pozwoliło zaakcentować ciekawą i zarazem spójną strukturę domów, która korzystnie odróżnia je od innych osiedli mieszkaniowych. Budynki spełniają wszystkie parametry wysokiej termoizolacyjności, ponadto zostały wyposażone w kolektory słoneczne na dachach oraz kontrolowaną wentylację nawiewową i odciągową z rekuperacją ciepła.