Dzielnica w Moskwie „9-18” Nowy kompleks mieszkalny w podmoskiewskim mieście Mytiszczi

Mytiszczi, położone w obwodzie moskiewskim miasto przemysłowe, znane przede wszystkim dzięki klubowi hokeja na lodzie Atlant Moskowskaja Oblast, jak również z fabryki wagonów, w której powstały pierwsze pociągi warszawskiego metra. Na terenie graniczącym bezpośrednio z wybudowaną w 2007 r. areną sportową klubu powstał spektakularny projekt budownictwa mieszkaniowego - sześć różnych budynków o wysokości od 9 do 18 pięter (od których pochodzi nazwa inwestycji) i poziomo przebiegającymi fasadami w różnych odcieniach klinkieru - od ciemnego do jasnego!

Dzielnica w Moskwie „9-18”

Za pomocą mozaikowej fasady i elegancko zaokrąglonych form budynków, moskiewskie biuro projektowe Tsimailo Lyashenko & Partners jasno oddzieliło osiedle od smutnych dzielnic miasta, chcąc uniknąć przy tym efektu gigantycznego, szarego mauzoleum.

Zaskakujące perspektywy

Centralny widok projektu to dwie wielkoformatowe, sierpowato łukowate bryły budynków umiejscowione wzdłuż przebiegającej na północnym zachodzie trasy ul. Letnaya, uzupełnione z tyłu dwoma mniejszymi budynkami. Różna wysokość bloków oraz ich inteligentne rozmieszczenie względem siebie, umożliwia różnorodne widoki na różne mieszkania tworząc publiczno-prywatne miejsca i przestrzenie z zaskakującymi perspektywami na terenie całego osiedla. Tutaj powstało "miasto w mieście", które składa się z ok. 1.200 mieszkań o różnym zarysie i łącznej powierzchni 145.000 m2. Plan zagospodarowania przestrzeni osiedla jest uzupełniony o szkołę hokeja na lodzie, centrum szkoleniowe, centrum prasowe, garaż podziemny, a także położone w sąsiedztwie ścieżki rowerowe i joggingowe.

Efektowne kształtowanie fasad

Oprócz łukowatej formy poszczególnych brył budynków, inwestycję wyróżnia również nietypowe ukształtowanie klinkierowych fasad z częściowo przesuniętymi oknami. Aby, mimo dużych rozmiarów, w możliwie delikatny sposób osadzić nowy budynek w urbanistycznym kontekście i jednocześnie podkreślić indywidualizm projektu, architekci zdecydowali się na cieniowanie fasad – na niższych kondygnacjach elewacja budynku jest prawie czarna, na wyższych biało-srebrzysta - tak architekt projektu Irina Sharapova opisuje ideę budynku i wskazuje przy tym na efekt gotyckich katedr, których architektura także rozciągała się do nieba. - Niestety nie mogliśmy znaleźć do tej idei pasującego wzoru. Dlatego poprosiliśmy trzech producentów klinkieru o dostarczenie nam wzorów czterech do pięciu odcieni kolorów cegieł klinkierowych, aby sprawdzić dostarczone elementy fasady na miejscu. W wyniku tego wybraliśmy BRICK-DESIGN® firmy Röben, ponieważ ich cegły klinkierowe harmonizowały tam najlepiej ze sobą.

Zbalansowane - specjalne sortowanie

Łącznie użyto w projekcie ok. 750.000 cegieł klinkierowych z zakładu Röben Bannberscheid. Oryginalną elewację budynków tworzy pięć kolorów klinkieru: OSLO perłowobiała gładka; CHELSEA basalt, cieniowana; Faro szara cieniowana oraz FARO czarna cieniowana. Do tego dochodzi pięć procent klinkieru MANCHESTER, który dzięki błyszczącej powierzchni, sprawia, że fasada delikatnie migocze.